Езиковата подготовка за НВО по български език и литература за 7. клас
Помагалото „Езиковата подготовка за НВО по български език и литература за 7. клас“ може да се използва в 5., 6. и 7. клас в зависимост от потребностите и условията, при които се обучават учениците.
Съдържанието на помагалото следва темите от учебното съдържание по български език, включени в модела за националното външно оценяване в 7. клас, изготвен от Министерството на образованието и науката.
В него е систематизирана учебна информация, която е изучавана по български език във 2. – 7. клас. С нея учениците ще актуализират и осмислят знанията си и ще усъвършенстват уменията си. Предложени са задачи с различна степен на трудност.
Изданието е структурирано в две рубрики:
А. Актуализирам, осмислям и надграждам знанията си
В рубриката са формулирани въпроси и към тях в 104 таблици е подредена учебна информация. Където е необходимо, са изведени езикови правила – правописни, пунктуационни, правила за употреба на някои езикови явления и за членуване на имената от м.р. ед.ч. Въпросите в рубриката са номерирани (от № 1 до № 104), за да може при необходимост бързо да се правят справки, с което да се пести време.
Б. Прилагам знанията и усъвършенствам уменията си
В тази рубрика са подредени 278 задачи, с помощта на които учениците да затвърдят знанията си и да усъвършенстват уменията си. Задачите следват последователността на таблиците в предходната рубрика. Към всяка тема има и задачи по формàта на задаваните в тестовете за НВО през последните години.
Помагалото ще е полезно на учениците:
– в хода на подготовката им за НВО по български език и литература, организирана в различните форми на обучение – в избираеми учебни часове, във факултативни учебни часове, в занятия по различни проекти и пр.;
– при самоподготовка или при индивидуална подготовка;
– при работа с други помагала във връзка с подготовка за НВО – по таблично подредената информация и езиковите правила към нея при необходимост могат да се правят справки за решаване на различни видове задачи от различни източници.
На страницата www.bguchebnik.bg/ezikovata-podgotovka са предложени отговори на задачите от хартиеното издание. От една страна, това дава възможност на учениците да се самопроверяват индивидуално, а от друга, учителите могат да сверяват своите отговори на задачите с гледната точка на автора.
Изданието може да е полезно и за всички, които искат да подобрят езиковата си култура – при всяка тема е отделено подобаващо място на употребата на съответното езиково явление и на езиковите правила, с които то се свързва.